MailChimp for WordPress - en to ja_JP translation catalogue (179 entries)

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Your email address
ja_JP: あなたのメールアドレス

en: Sign up
ja_JP: 登録

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your email inbox to confirm.
ja_JP: ありがとうございます。登録申請は完了しました。電子メールの受信トレイを確認してください。

en: Oops. Something went wrong. Please try again later.
ja_JP: 何らかの問題が発生しました。後で再実行してみてください。

en: Please provide a valid email address.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Given email address is already subscribed, thank you!
ja_JP: このメールアドレスは既に登録されています。

en: Please fill in the required fields.
ja_JP: 必須項目を入力してください。

en: You were successfully unsubscribed.
ja_JP: 購読解除が完了しました。

en: Given email address is not subscribed.
ja_JP: このメールアドレスは未登録です。

en: Please select at least one list.
ja_JP: 必ず1つのリストを選んでください。

en: Sign me up for the newsletter!
ja_JP: ニュースレターを購読する

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Success! The cached configuration for your MailChimp lists has been renewed.
ja_JP: MailChimpリストのキャッシュされた構成の更新が完了しました。

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
ja_JP: プロ版限定の機能です。プレミアム版にアップグレードしてご利用ください。

en: MailChimp API Settings
ja_JP: MailChimp API 設定

en: Upgrade to MailChimp for WordPress Pro
ja_JP: MailChimp for WordPress Pro にアップグレードする

en: Enjoying this plugin? <a href="%s">Purchase our bundle of premium features</a> for an even better plugin.
ja_JP: このプラグインは期待通りですか？ <a href="%s">プレミアム版を購入 </a>して、プラグインの追加機能をご利用ください。

en: More subscribers, better newsletters.
ja_JP: 購読者を増やして、よいニュースレターを作ろう

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
ja_JP: リストを増やたり、よいメールを書く一番の方法は、当社の毎月のTIPSを購読すると学べます。

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: First Name
ja_JP: 名

en: Subscribe
ja_JP: 購読する

en: Once a month
ja_JP: 毎月1回

en: Default sign-up form
ja_JP: 標準の登録フォーム

en: Read more about common connectivity issues.
ja_JP: 接続に関するよくある問題についてもっと読む

en: Forms
ja_JP: フォーム

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
ja_JP: <strong>成功！</strong> フォームを保存は完了しました。

en: Preview form
ja_JP: プレビューフォーム

en: Form not found.
ja_JP: フォームが見つかりません。

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Form preview
ja_JP: フォームのプレビュー

en: Replaced with the form response (error or success messages).
ja_JP: フォームの応答で置き換えられました (エラーまたは成功メッセージ)

en: Data from the URL or a submitted form.
ja_JP: URLまたは送信されたフォームのデータ

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
ja_JP: 選択されたリストの購読者数で置き換えられました

en: The email address of the current visitor (if known).
ja_JP: 現在のユーザーのメールアドレス（判明時）

en: The URL of the page.
ja_JP: このページのURL

en: The path of the page.
ja_JP: このページのパス

en: The current date. Example: %s.
ja_JP: 現在の日付。例: %s

en: The current time. Example: %s.
ja_JP: 現在時刻。例: %s

en: The site's language. Example: %s.
ja_JP: サイトの言語。例: %s

en: The visitor's IP address. Example: %s.
ja_JP: ユーザーのIPアドレス。例: %s

en: The property of the currently logged-in user.
ja_JP: 現在ログイン中のユーザーのプロパティー

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
ja_JP: ID %d のフォームはありません。削除されたかもしれません。

en: Newsletter
ja_JP: ニュースレター

en: MailChimp Sign-Up Form
ja_JP: MailChimp登録フォーム

en: Displays your MailChimp for WordPress sign-up form
ja_JP: MailChimp for WordPressの登録フォームを表示します

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">MailChimp for WordPress form settings</a>.
ja_JP: 登録フォームは<a href="%s">MailChimp for WordPress フォーム設定</a>で編集できます。

en: Add new form
ja_JP: 新しいフォームを追加

en: What is the name of this form?
ja_JP: このフォームの名前は何ですか？

en: Enter your form title..
ja_JP: フォームタイトルを入力...

en: To which MailChimp lists should this form subscribe?
ja_JP: このフォームで購読するのはどのMailChimpのリストですか？

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with MailChimp</a>?
ja_JP: リストが見つかりません。<a href="%s">MailChimpと接続</a>しましたか？

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Appearance
ja_JP: 表示設定

en: You are here:
ja_JP: 現在の位置:

en: Edit Form
ja_JP: フォームを編集

en: Enter form title here
ja_JP: ここにフォームタイトルを入力

en: Enter the title of your sign-up form
ja_JP: 登録フォームのタイトルを入力

en: Get shortcode
ja_JP: ショートコードを取得

en: Preview this form
ja_JP: このフォームをプレビュー

en: Add more fields
ja_JP: フィールドをさらに追加

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in MailChimp first.
ja_JP: フォームに項目を追加するには、MailChimpで項目を作成する必要があります。

en: Here's how:
ja_JP: この方法:

en: Log in to your MailChimp account.
ja_JP: MailChimpアカウントにログインする

en: Add list fields to any of your selected lists.
ja_JP: 選択したリストのどれかにリスト項目を追加します。

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
ja_JP: 以下のリンクをクリックすると、該当する画面に進みます。

en: Edit list fields for
ja_JP: リスト項目を編集

en: Click the following button to have MailChimp for WordPress pick up on your changes.
ja_JP: 以下のボタンをクリックすると、MailChimp for WordPressは変更を取得します。

en: Renew MailChimp lists
ja_JP: MailChimpリストを更新

en: Add dynamic form variable
ja_JP: 動的フォーム変数を追加

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
ja_JP: 以下の変数のリストは、<a href="%s">フォームに動的コンテンツまたは成功、失敗メッセージを追加する</a>ことに使えます。

en: This allows you to personalise your form or response messages.
ja_JP: フォームや応答メッセージをパーソナライズできます。

en: Inherit from %s theme
ja_JP: %s の子テーマ

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Form Themes
ja_JP: フォームテーマ

en: Light Theme
ja_JP: テーマ「明」

en: Dark Theme
ja_JP: テーマ「暗」

en: Red Theme
ja_JP: テーマ「赤」

en: Green Theme
ja_JP: テーマ「緑」

en: Blue Theme
ja_JP: テーマ「青」

en: Form Appearance
ja_JP: フォーム表示設定

en: Form Style
ja_JP: フォームスタイル

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
ja_JP: デフォルトのCSSスタイルを読み込みたいときは、「基本」フォーマットスタイルを選択するか、色別テーマを選んでください。

en: Form variables
ja_JP: フォーム変数

en: Form Fields
ja_JP: フォーム・フィールド

en: Enter the HTML code for your form fields..
ja_JP: フォーム項目用のHTMLコードを入力してください。

en: Your form is missing the following (required) form fields:
ja_JP: フォームに、以下の(必須)フォーム項目がありません。

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
ja_JP: ショートコード %s を使うと、このフォームを投稿、固定ページ、テキストウィジェット内に表示できます。

en: Form Messages
ja_JP: フォーム・メッセージ

en: Successfully subscribed
ja_JP: 購読申し込み完了

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
ja_JP: 選択されたリストにメールアドレスで購読が完了したときに表示されるテキストです。

en: Invalid email address
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: The text that shows when an invalid email address is given.
ja_JP: 無効なメールアドレスが指定されたときに表示されるテキストです。

en: Required field missing
ja_JP: 必須項目がありません

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
ja_JP: 選択したリストに必須項目がないときに表示されるテキストです。

en: Already subscribed
ja_JP: 既に購読中です

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
ja_JP: 指定されたメールアドレスがすでに選択したリストを購読中のときに表示されるテキストです。

en: General error
ja_JP: その他のエラー

en: The text that shows when a general error occured.
ja_JP: その他のエラー発生時に表示されるテキスト

en: Unsubscribed
ja_JP: 購読解除

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
ja_JP: 購読を解除したとき、指定されたメールアドレスで選択したリストからの購読解除が完了したときに表示されるテキストです。

en: Not subscribed
ja_JP: 未購読

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
ja_JP: 登録解除機能の使用時、指定されたメールアドレスが選択されたリストに存在しないときに表示されるテキストです。

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
ja_JP: %s などのHTMLタグが、メッセージ項目で使えます。

en: Form Settings
ja_JP: フォーム設定

en: MailChimp specific settings
ja_JP: MailChimp特有の設定

en: Lists this form subscribes to
ja_JP: このフォームで購読する一覧

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to MailChimp</a>?
ja_JP: リストが見つかりません。<a href="%s">MailChimp に接続されてますか</a>?

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
ja_JP: このフォームで送信したユーザーが購読することになるリストを選んでください。

en: Use double opt-in?
ja_JP: ダブルオプトインを使いますか？

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
ja_JP: ユーザーの購読前にメールアドレスを確認させるときは「はい」を選んでください。(推奨)

en: Send final welcome email?
ja_JP: 最終の歓迎メールを送信しますか？

en: Select "yes" if you want to send your lists Welcome Email if a subscribe succeeds (only when double opt-in is disabled).
ja_JP: 購読完了のとき、歓迎メールをリストに送信したいときは「はい」を選んで下さい。(ダブルオプトインが無効のときのみ)

en: Update existing subscribers?
ja_JP: 既存の購読者を更新しますか？

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
ja_JP: 送信されたデータで既存の購読者を更新したいときは「はい」を選択してください。

en: Replace interest groups?
ja_JP: 関心グループを置き換えますか？

en: Select "no" if you want to add the selected groupings to any previously selected groupings when updating a subscriber.
ja_JP: 購読者を更新するとき、以前に選択したグループに選択したグループを追加したいときは「いいえ」を選択してください。

en: What does this do?
ja_JP: これは何をするもの？

en: Form behaviour
ja_JP: フォームの動作

en: Hide form after a successful sign-up?
ja_JP: 登録完了時にフォームを隠しますか？

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
ja_JP: 「はい」を選ぶと、登録完了時にフォーム項目を隠します。

en: Redirect to URL after successful sign-ups
ja_JP: 登録完了時にURLにリダイレクト

en: Example: %s
ja_JP: 例: %s

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
ja_JP: 空欄か<code>0</code>を入力するとリダイレクトしません。<code>http://</code>から始まる完全な (絶対) URLを入力するとリダイレクトします。

en: Integrations
ja_JP: 連携

en: %s integration
ja_JP: %s 連携

en: Enabled?
ja_JP: この機能を使いますか？

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
ja_JP: %s 連携を許可しますか？（フォームに登録用チェックボックスが追加されます）

en: Implicit?
ja_JP: 暗黙の購読申し込みにしますか？

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
ja_JP: 「いいえ」を選ぶと購読申し込みをユーザーに確認します (推奨)

en: MailChimp Lists
ja_JP: MailChimpリスト

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
ja_JP: ユーザーが購読を選択できるリストを選択してください。

en: Checkbox label text
ja_JP: チェックボックスのラベル文字列

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
ja_JP: ラベル文字列には %s 等のHTMLタグが使えます。

en: Pre-check the checkbox?
ja_JP: 初期値をチェック済みにしますか？

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
ja_JP: 「はい」を選ぶと、各リストの初期値がチェック済みになります。

en: Load some default CSS?
ja_JP: ディフォルト CSS を読み込みますか？

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
ja_JP: チェックボックスの表示位置に問題がある場合「はい」を選択してください。

en: Double opt-in?
ja_JP: ユーザーにもオプトインを求めますか？

en: Send Welcome Email?
ja_JP: 歓迎メールを送信しますか？

en: The selected MailChimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
ja_JP: 選択したMailChimpのリストは、連携機能と競合する非標準項目が必須です。

en: Please ensure you <a href="%s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%s">log into your MailChimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
ja_JP: <a href="%s">すべての必須項目を送信するプラグインを構成する</a>か、 <a href="%s">MailChimpアカウントにログイン</a>して、 メールと名前の項目のみが、選択したリストの必須項目としてマークされていることを確認してください。

en: Enabled
ja_JP: 利用可能

en: Name
ja_JP: 名前

en: Description
ja_JP: 説明

en: This integration is enabled by default as it requires manual actions to work.
ja_JP: 手作業を可能にするため、この連携は標準で許可されています。

en: Configure this integration
ja_JP: この連携を構成

en: General Settings
ja_JP: 全般設定

en: Status
ja_JP: 状態

en: CONNECTED
ja_JP: 接続中

en: NOT CONNECTED
ja_JP: 未接続

en: API Key
ja_JP: APIキー

en: Your MailChimp API key
ja_JP: MailChimp APIキー

en: The API key for connecting with your MailChimp account.
ja_JP: MailChimpアカウントと接続するためのAPIキー

en: Get your API key here.
ja_JP: （このリンクから取得できます）

en: Usage Tracking
ja_JP: 利用状況の送信

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
ja_JP: 私は、開発元に対して、データの匿名化を条件に、プラグインがどう使われているか調査し、改善のために用いることを許可します。

en: This is what we track.
ja_JP: （弊社に送信されるデータの説明）

en: MailChimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
ja_JP: MailChimp for WordPressは翻訳者を求めています。プラグインがあなたの言語で翻訳されていなかったり、現在の翻訳に間違いがあるときは、<a href="%s">「翻訳」 プロジェクト</a>に参加してください。

en: This plugin is not developed by or affiliated with MailChimp in any way.
ja_JP: このプラグインの開発とMailChimpは無関係であり、いかなる提携関係にもありません。

en: Your MailChimp Account
ja_JP: あなたのMailchimpアカウント

en: The table below shows your MailChimp lists and their details. If you just applied changes to your MailChimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
ja_JP: 以下は、あなたのMailChimpアカウントにあるリストの一覧と、各リストのIDと購読者数です。MailChimpリストの変更を適用したら、下のボタンを押してリスト構成のキャッシュを更新してください。

en: No lists were found in your MailChimp account
ja_JP: あなたの MailChimp アカウントにはリストがありません

en: A total of %d lists were found in your MailChimp account.
ja_JP: 全部で %d 件のリストがMailChimpアカウントにあります。

en: List Name
ja_JP: リスト名

en: Subscribers
ja_JP: 購読者

en: Edit this list in MailChimp
ja_JP: MailChimpでこのリストを編集

en: %s (%s) with field type %s.
ja_JP: %s (%s) フィールドタイプ %s.

en: %s (ID: %s) with type %s.
ja_JP: %s (ID: %s) タイプ %s.

en: To integrate with Contact Form 7, configure the settings below and then add %s to your CF7 form mark-up.
ja_JP: Contact Form 7との連携には、以下の設定を構成して、CF7のフォームマークアップに %s を追加してください。

en: To get a custom integration to work, include the following HTML in the form you are trying to integrate with.
ja_JP: カスタム連携の動作には、以下のHTMLを連携するフォームに含めてください。

en: Order #%d
ja_JP: ご注文 #%d

note: Description of the plugin/theme
en: MailChimp for WordPress by ibericode. Adds various highly effective sign-up methods to your site.
ja_JP: ibericodeのMailChimp for WordPressは、さまざまな効果的登録方法をあなたのサイトに追加します。
