Twenty Fifteen - en to pt translation catalogue (62 entries)

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
pt: a equipe do WordPress

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
pt: Nosso tema padrão 2015 é simples, focado em blogs e desenhado para maior clareza. A tipografia simples e direta do Twenty Fifteen é legível em uma ampla variedade de tamanhos de telas e adequada a vários idiomas. Desenvolvemos o design utilizando uma abordagem mobile-first, ou seja, seu conteúdo é o centro das atenções, não importando se seus visitantes acessam via smartphone, tablet, laptop ou um computador desktop.

en: Previous post:
pt: Post anterior:

en: Previous
pt: Anterior

en: Next post:
pt: Próximo post:

en: Next
pt: Próximo

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: % Comments
pt: % Comentários

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt: Tamanho original

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
pt: Autor

[ctx: Used before post format.]
en: Format
pt: Formato

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
pt: Publicado em

en: Featured
pt: Destaque

en: Newer Comments
pt: Comentários mais recentes

en: Older Comments
pt: Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação dos comentários

en: Blue
pt: Azul

en: Purple
pt: Roxo

en: Pink
pt: Rosa

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Dark
pt: Escuro

en: Default
pt: Padrão

en: Header and Sidebar Background Color
pt: Cor de fundo do cabeçalho e barra lateral

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
pt: Aplicado ao cabeçalho em telas pequenas e à barra lateral em telas widescreen.

en: Base Color Scheme
pt: Paleta de cores base

en: Header and Sidebar Text Color
pt: Cor do texto do cabeçalho e da barra lateral

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O Twenty Fifteen necessita do WordPress versão 4.1 no mínimo. Sua versão é %s. Atualize e tente novamente.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
pt: Próxima imagem

en: Menu and widgets
pt: Menu e widgets

en: Previous Image
pt: Imagem anterior

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

en: collapse child menu
pt: colapsar submenu

en: expand child menu
pt: expandir submenu

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: Translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
pt: sem subconjunto

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: ativa

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: ativa

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: ativa

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt: Adicione widgets aqui para aparecerem em sua barra lateral.

en: Widget Area
pt: Área de widgets

en: Social Links Menu
pt: Menu de links sociais

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: Proudly powered by %s
pt: Orgulhosamente desenvolvido com %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Aparentemente não pudemos encontrar o que você está procurando. Talvez uma busca ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
pt: Continuar lendo %s

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão encerrados.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Um comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: View all posts by %s
pt: Ver todos posts por %s

en: Published by
pt: Publicado por

en: Page
pt: Página

en: Next page
pt: Próxima página

en: Previous page
pt: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado por aqui. Tente uma busca talvez?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ops! Essa página não pode ser encontrada.
